Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

„Myślę, więc nie śmiecę”. Akcja Sprzątania Świata w gminie Blachownia

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Od 27 lat w 3. weekend września każdego roku razem możemy posprzątać Polskę. Inicjatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. W tym roku również Mieszkanki i Mieszkańcy gminy Blachownia wzięli udział w opisanej akcji. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne akcja zaplanowana na piątek 17 września odbyła się w poniedziałek 20 września.

W akcji wzięła udział Burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Hreczański, Radny Rady Miejskiej Sebastian Szczepaniak, pracownicy Urzędu Miejsku, Zarządu Mieniem Komunalnym, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. O czystość naszej małej ojczyzny zadbali również uczniowie szkół z terenu gminy Blachownia oraz seniorzy z Dziennego Domu Pomocy w Blachowni. Sprzątanie świata współorganizowała firma Eko-System Bis, która udostępniła kontener na odpady oraz Nadleśnictwo Herby, które na rzecz akcji przekazało worki na śmieci.

 

- Sprzątanie świata to ważna inicjatywa w naszej gminie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w tą akcję. Wszyscy pamiętamy sytuację z wiosny, kiedy pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji uprzątnęli ponad 700 worków śmieci z lasu komunalnego. To przykre, że niektórzy Mieszkańcy nie doceniają walorów przyrody, która nas otacza i zaśmiecają tereny leśne. W najbardziej zaśmiecanych miejscach naszej gminy planujemy zamontować fotopułapki, które skutecznie zniechęcą do pozostawiania po sobie odpadów. Jestem bardzo wdzięczna osobom, które z własnej woli i inicjatywy urządzają akcje sprzątania. W tym roku niejednokrotnie sprzątano m.in. tereny w Ostrowach, Błaszczykach, centrum miasta czy tereny sołectw. W Wyrazowie dwie wolontariuszki, uczennice z terenu naszej gminy – Aneta Truszkowska i Ania Gołąbek zgromadziły 22 worki odpadów podczas kwietniowego sprzątania. Należy docenić, że tak młode osoby dają przykład swoim rówieśnikom jak dbać o środowisko i otaczające nas zielone oazy – mówi Burmistrz Sylwia Szymańska

 


Data publikacji: 25-09-2021